Wystawa

Muzeum Techniki i Komunikacji | wystawa stała

Muzeum Techniki i Komunikacji | wystawa stała

Ekspozycja została podzielona na tematyczne sekcje.Jedna z najważniejszych części poświęcona jest fabryce Stoewerów – dawnemu symbolowi szczecińskiego przemysłu. Pokazano tu m.in. maszyny do szycia, maszyny do pisania oraz eleganckie samochody produkowane przez firmę w latach 1858–1945.W dziale…

Wojna w karykaturze. Grafiki Stanisława Toegla

Wojna w karykaturze. Grafiki Stanisława Toegla | wystawa

Prace Stanisława Toegla to karykaturalne ujęcie tematów II wojny światowej, szczególnie nazizmu i zbrodni hitlerowskich. Humor pełni w nich funkcję oczyszczającą – pomaga oswoić trudne tematy i rozładować emocje, takie jak złość, lęk czy bezsilność.Stanisław Toegel, urodzony we Lwowie w 1905 roku,…

 Wystawa czasowa "Traumy wojny"

Traumy wojny | wystawa

Wystawa Traumy wojny, zorganizowana w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, podejmuje temat wojny jako doświadczenia głęboko traumatycznego – zarówno w wymiarze osobistym, jak i zbiorowym. Łączy obiekty z epoki – militaria, dokumenty, przedmioty codziennego użytku – ze współczesną sztuką,…

Miasto sprzeciwu – miasto protestu | wystawa

Miasto sprzeciwu – miasto protestu | wystawa

Wystawa opowiada historię Szczecina i Pomorza Zachodniego w latach 1939–1989 – od II wojny światowej, przez czasy PRL, aż po przełom polityczny roku 1989. Wystawa prowadzi przez najważniejsze wydarzenia i przemiany społeczne, ukazane poprzez artefakty, zdjęcia, filmy, dźwięki i instalacje…

Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku

Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku | wystawa

Wystawa zaprasza do refleksji nad historią XX wieku – zarówno tą wciąż obecną w pamięci świadków, jak i znaną już tylko z dokumentów i przedmiotów codziennego użytku, które dziś nabierają charakteru pamiątek.Pierwsze dekady wieku należały do niemieckich mieszkańców Szczecina, symbolicznie…

Robert Parlow, 2 poł. XIX w., Fragment portu zimą, olej/płótno (foto: Grzegorz Solecki)

Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich | wystawa

Wystawa ukazuje przemiany Szczecina od XVII do XIX wieku poprzez rzemiosło artystyczne, dzieła sakralne i świeckie, dokumenty, ryciny oraz plany miasta. Uwagę przyciąga pięciometrowa panorama Szczecina z początku XVII wieku, ukazująca zabudowę mieszczańską z dominującymi kościołami, zamkiem…

Najstarsze karty z dziejów Szczecina

Najstarsze karty z dziejów Szczecina | wystawa

Na te i inne pytania dotyczące początków szczecińskiego grodu, rozwoju lokowanego na prawie magdeburskim miasta, stolicy księstwa Gryfitów, odpowiada wystawa Najstarsze karty z dziejów Szczecina.Wystawa opowiada dzieje średniowiecznego Szczecina poprzez zabytki odnalezione podczas wieloletnich…

 Stare srebra wystawa stała

Stare srebra | wystawa

Najliczniejszą grupę zabytków prezentowanych na wystawie stanowią srebra stołowe. Wśród nich szczególnie wyróżnia się rokokowa teryna Johanna Jacoba Sandrarta II z lat 60. XVIII wieku – jedno z najwybitniejszych dzieł berlińskiego złotnictwa tego okresu. Jej dynamiczna, organiczna forma ozdobiona…

 Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci

Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci | wystawa

Małe krążki – pieczęcie i monety – niosą w sobie historię Pomorza: od dynastii Gryfitów, przez władztwo szwedzkie, pruskie, brandenburskie, aż po cesarzy niemieckich. Pełniły funkcje środka płatniczego i uwierzytelniającego dokumenty, a dziś – pozbawione już praktycznego zastosowania – stanowią…

 Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku

Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku | wystawa

prawdzie po wygaśnięciu dynastii Gryfitów w 1637 roku spuścizna po książętach została podzielona między spadkobierców i w dużej mierze rozproszona, jednak zachowane do dziś dzieła sztuki, prezentowane na wystawie, stanowią świadectwo wyjątkowej roli pomorskiego dworu książęcego jako ośrodka kultury…