
Prace Stanisława Toegla to karykaturalne ujęcie tematów II wojny światowej, szczególnie nazizmu i zbrodni hitlerowskich. Humor pełni w nich funkcję oczyszczającą – pomaga oswoić trudne tematy i rozładować emocje, takie jak złość, lęk czy bezsilność.
Stanisław Toegel, urodzony we Lwowie w 1905 roku, był prawnikiem, rysownikiem-samoukiem, żołnierzem, powstańcem, jeńcem wojennym oraz robotnikiem przymusowym. W latach 20. i 30. XX w. poprzez współpracę z lwowską prasą zyskał popularność jako karykaturzysta. Brał czynny udział w kampanii wrześniowej, a po ucieczce z oflagu także w powstaniu warszawskim. Po jego upadku trafił jako robotnik przymusowy do fabryki papieru w Getyndze. Po wojnie osiedlił się w Bytomiu, gdzie pracował w Spółdzielni Pracy Przemysłu Artystycznego „Estetyka”. Niezwykle utalentowany, choć dziś już nieco zapomniany, autor tek grafik: Polski Wojak na Obczyźnie, Hitleriada Furiosa, Hitleriada Macabra oraz Olimp of to Day.
Wystawę można będzie zwiedzać do 27 lipca 2025 r. w sali konferencyjnej MNS–CDP.
Grafiki, obok treści humorystycznych, zawierają również treści dość drastyczne. Decyzję o pokazaniu wystawy dzieciom pozostawiamy rodzicom lub opiekunom.
W sobotę wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy to wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Muzeum jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są Zielone Świątki, Dzień Niepodległości i 26 grudnia w te dni MNS czynne w godz. 10:00 - 16:00
Lokalizacja
Recent
- -
Wydarzenia
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -