Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich | wystawa

Robert Parlow, 2 poł. XIX w., Fragment portu zimą, olej/płótno (foto: Grzegorz Solecki)
Wystawa przedstawia nowożytne losy miasta, opowiada o ważnych wydarzeniach, rozwoju gospodarczym, o lokalnym rzemiośle i przemyśle oraz o ludziach związanych ze Szczecinem.

Wystawa ukazuje przemiany Szczecina od XVII do XIX wieku poprzez rzemiosło artystyczne, dzieła sakralne i świeckie, dokumenty, ryciny oraz plany miasta. Uwagę przyciąga pięciometrowa panorama Szczecina z początku XVII wieku, ukazująca zabudowę mieszczańską z dominującymi kościołami, zamkiem książęcym i nieistniejącym dziś kościołem Mariackim.

Przełomowym momentem była wojna trzydziestoletnia i rywalizacja Szwecji z Brandenburgią o Pomorze, która przekształciła miasto w ważny punkt strategiczny. Szczecin otoczono nowoczesnymi umocnieniami, jednak mimo to wielokrotnie ponosił straty podczas oblężeń. Z tego okresu pochodzą liczne zabytki rzemiosła – naczynia cynowe, wilkomy cechowe, pieczęcie i przedmioty użytkowe związane z codziennym życiem mieszczan.

Pomimo reformacji w 1534 roku w kościołach zachowały się zabytki sztuki katolickiej, później wypierane przez ewangelickie formy. Wśród nich wyróżniają się portret zarządu gminy kościoła Św. Gertrudy i fundacyjna płaskorzeźba z 1657 roku.

Po pokoju sztokholmskim z 1720 roku Szczecin przeszedł pod panowanie pruskie i stał się stolicą Prowincji Pomorskiej. Rozbudowano fortyfikacje i przekształcono miasto w reprezentacyjny ośrodek administracyjny. Wokół Rynku Końskiego (obecnie pl. Orła Białego) powstały siedziby elity i domy rodzin m.in. przyszłych caryc – Katarzyny II i Doroty von Württemberg.

XIX wiek przyniósł rozwój portu, handlu i przemysłu. Po likwidacji fortyfikacji nastąpił intensywny rozwój urbanistyczny. Szczecińskie stocznie, z „Vulkanem” na czele, zdobyły światową renomę, m.in. dzięki budowie luksusowych transatlantyków. Modele tych statków trafiły do zbiorów miejskiego muzeum, a jeden z nich – połówkowy model parowca typu „P” – można zobaczyć na wystawie.

Rozbudowany port, wolnocłowa strefa i bulwary nadodrzańskie przyciągały statki z całego świata, artystów i mieszkańców. Ich atmosferę przywołuje m.in. pomnik Ludwiga Manzela – symbol morskich tradycji miasta.


W sobotę wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy to wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. 

Muzeum jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są Zielone Świątki, Dzień Niepodległości i 26 grudnia w te dni MNS czynne w godz. 10:00 - 16:00

Lokalizacja

Muzeum Historii Szczecina | oddział MNS
ul. Księcia Mściwoja II 8
70-533 Szczecin
Data wydarzenia
Recent
  • -
Wydarzenia
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Cena
8.00 zł