Stare srebra | wystawa

 Stare srebra wystawa stała
Wystawa stałą "Stare srebra"prezentuje wyroby złotnicze ze zbiorów MNS. Piękne, wykonane ze szlachetnych kruszców przedmioty są też świadectwem niezwykłych umiejętności dawnych mistrzów.

Najliczniejszą grupę zabytków prezentowanych na wystawie stanowią srebra stołowe. Wśród nich szczególnie wyróżnia się rokokowa teryna Johanna Jacoba Sandrarta II z lat 60. XVIII wieku – jedno z najwybitniejszych dzieł berlińskiego złotnictwa tego okresu. Jej dynamiczna, organiczna forma ozdobiona jest misternie wykonanymi gałązkami winnej latorośli. W XVIII wieku teryny odgrywały istotną rolę w dekoracyjnych zestawach stołowych, stając się ich głównym elementem.

Pod koniec XVIII wieku rokokowy przepych ustąpił klasycyzmowi, czego przykładem jest cukiernica szczecińskiego złotnika Martina Ephraima Voggelaera z 1795 roku. Z kolei kwadratowa misa J.J. Bandaua II z początku XIX wieku zachwyca szlachetnymi proporcjami i prostotą formy.

W XIX wieku europejskie złotnictwo uległo przemianom związanym z mechanizacją produkcji. Powstawały przedmioty z cienkiej, sztancowanej blachy – bardziej dostępne dla mieszczaństwa. Popularnością cieszyły się wówczas srebrne serwisy do kawy i herbaty, sztućce, naczynia na przyprawy i patery. Bogactwo zdobień inspirowanych rokokiem, renesansem czy gotykiem charakteryzowało wyroby z drugiej połowy stulecia, zwłaszcza te powstające w warsztatach Hanau, znanych z mistrzowskiego naśladowania dawnych stylów.

Na wystawie prezentowane są także srebra rosyjskie, w tym dekoracyjne naczynia w tzw. stylu starorosyjskim. Rosyjskie wyroby, m.in. kowsze z warsztatów Pawła Owczynnikowa i Nikołaja Zwieriewa, ukazują renesans dawnych technik zdobniczych, takich jak emalia i niello, oraz powrót do tradycyjnych motywów ludowych.

Końcówka XIX wieku to zwrot ku secesji. Styl ten cechował się miękką linią, inspiracją światem roślin i poszukiwaniem nowych form. Wśród eksponatów znajdują się efektowne secesyjne świeczniki niemieckiej firmy P. Bruckmann & Söhne, odzwierciedlające te tendencje.


W sobotę wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy to wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. 

Muzeum jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są Zielone Świątki, Dzień Niepodległości i 26 grudnia w te dni MNS czynne w godz. 10:00 - 16:00

Lokalizacja

Muzeum Tradycji Regionalnych | oddział MNS
ul. Staromłyńska 27
70-561 Szczecin
Data wydarzenia
Recent
  • -
Wydarzenia
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Cena
8.00 zł