Centrum Dialogu Przełomy | oddział MNS

Centrum Dialogu Przełomy

Centrum Dialogu Przełomy to przestrzeń stworzona z myślą o podejmowaniu trudnych i często kontrowersyjnych tematów związanych z najnowszą historią Polski i Europy – tematów, które dzielą lub łączą kontynent i wpływają na jego przyszłość.

Jego głównym celem jest przywracanie pamięci o wydarzeniach, które przez dekady kształtowały tożsamość mieszkańców Pomorza Zachodniego i miały istotny wpływ na drogę Polski do pełnej suwerenności po 1989 roku. Szczególną rolę odgrywa tu refleksja nad specyfiką regionu, gdzie po wojnie nastąpiła całkowita wymiana ludności. Pomimo braku zakorzenienia, przerwanych tradycji i poczucia tymczasowości, to właśnie tu miały miejsce zrywy wolnościowe, które wpłynęły na losy nie tylko lokalnej społeczności, ale również całego kraju.

Powstanie Centrum miało także na celu konfrontację z powojennymi mitami oraz próbę przełamania wieloletnich kompleksów, które przez pokolenia towarzyszyły mieszkańcom tych ziem.


W sobotę wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy to wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. 

Muzeum jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są Zielone Świątki, Dzień Niepodległości i 26 grudnia w te dni MNS czynne w godz. 10:00 - 16:00

Adres

Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1
70-549 Szczecin
Polska

Sprawdź ofertę hotelów

 

Więcej wydarzeń

Wojna w karykaturze. Grafiki Stanisława Toegla

Wojna w karykaturze. Grafiki Stanisława Toegla | wystawa

Prace Stanisława Toegla to karykaturalne ujęcie tematów II wojny światowej, szczególnie nazizmu i zbrodni hitlerowskich. Humor pełni w nich funkcję oczyszczającą – pomaga oswoić trudne tematy i rozładować emocje, takie jak złość, lęk czy bezsilność.Stanisław Toegel, urodzony we Lwowie w 1905 roku,…

Miasto sprzeciwu – miasto protestu | wystawa

Miasto sprzeciwu – miasto protestu | wystawa

Wystawa opowiada historię Szczecina i Pomorza Zachodniego w latach 1939–1989 – od II wojny światowej, przez czasy PRL, aż po przełom polityczny roku 1989. Wystawa prowadzi przez najważniejsze wydarzenia i przemiany społeczne, ukazane poprzez artefakty, zdjęcia, filmy, dźwięki i instalacje…