
Wystawa prezentuje ponad tysiąc eksponatów archeologicznych, pochodzących ze zbiorów gromadzonych w Szczecinie od lat 20. XIX wieku. Zostały one ułożone chronologicznie – od najstarszych znalezisk z epoki kamienia, przez eksponaty z epoki brązu i żelaza, aż po średniowiecze – ukazując kolejne zjawiska kulturowe, społeczne i gospodarcze.
Najstarsze zabytki, datowane na XIII tysiąclecie p.n.e., pochodzą z czasów łowiecko-zbierackich społeczności. W VI tysiącleciu p.n.e. pojawili się na Pomorzu pierwsi rolnicy, zapoczątkowując tzw. rewolucję neolityczną. Epoka brązu przyniosła rozwój rzemiosła, kontakty handlowe i zmiany w wierzeniach. W I tysiącleciu p.n.e. na Pomorzu zaczęto stosować żelazo, a kontakty z Celtami i Rzymem wywarły istotny wpływ na kulturę lokalnych społeczności.
Zbiory z okresu schyłku starożytności ukazują m.in. przedmioty pochodzenia rzymskiego i bizantyjskiego oraz ślady osadnictwa skandynawskiego. W VI–VIII wieku pojawiły się na tych terenach cechy kultury słowiańskiej. Przemiany religijne i społeczne związane z chrystianizacją regionu w XII wieku zamykają opowieść wystawy, prowadząc do początków miejskiej organizacji na Pomorzu.
Kurator: Krzysztof Kowalski
W sobotę wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy to wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Muzeum jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są Zielone Świątki, Dzień Niepodległości i 26 grudnia w te dni MNS czynne w godz. 10:00 - 16:00
Lokalizacja
Recent
- -
Wydarzenia
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -