Muzeum Tradycji Regionalnych | oddział MNS

Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Tradycji Regionalnych
foto: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Tradycji Regionalnych mieści się w barokowym Pałacu Sejmu Stanów (Pommersche Ständehaus), wzniesionym w latach 1726–1727 z inicjatywy króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Autorem projektu był Gerhard Cornelius de Walrave – architekt znany m.in. z twierdzy w Kłodzku i szczecińskich fortyfikacji.

Pałac pełnił funkcję siedziby samorządu prowincji pomorskiej oraz królewskiej rezydencji podczas wizyt monarchy w Szczecinie. Fasada budynku zdobiona jest herbem Pomorza, królewskimi panopliami oraz alegoriami cnót – Sprawiedliwości i Roztropności.

W okresie międzywojennym obiekt został zaadaptowany na potrzeby Pomorskiego Muzeum Krajowego. Po II wojnie światowej przejęło go Muzeum Pomorza Zachodniego – dziś działające jako Muzeum Narodowe w Szczecinie. W pałacowych wnętrzach prezentowane są głównie dzieła sztuki pomorskiej, w tym portret księcia Filipa I autorstwa Lucasa Cranacha Młodszego oraz kolekcja klejnotów książąt pomorskich z XVI i XVII wieku.


W sobotę wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy to wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. 

Muzeum jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są Zielone Świątki, Dzień Niepodległości i 26 grudnia w te dni MNS czynne w godz. 10:00 - 16:00

Adres

Muzeum Tradycji Regionalnych
ul. Staromłyńska 27
70-561 Szczecin
Polska

Sprawdź ofertę hotelów

 

Więcej wydarzeń

 Stare srebra wystawa stała

Stare srebra | wystawa

Najliczniejszą grupę zabytków prezentowanych na wystawie stanowią srebra stołowe. Wśród nich szczególnie wyróżnia się rokokowa teryna Johanna Jacoba Sandrarta II z lat 60. XVIII wieku – jedno z najwybitniejszych dzieł berlińskiego złotnictwa tego okresu. Jej dynamiczna, organiczna forma ozdobiona…

 Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci

Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci | wystawa

Małe krążki – pieczęcie i monety – niosą w sobie historię Pomorza: od dynastii Gryfitów, przez władztwo szwedzkie, pruskie, brandenburskie, aż po cesarzy niemieckich. Pełniły funkcje środka płatniczego i uwierzytelniającego dokumenty, a dziś – pozbawione już praktycznego zastosowania – stanowią…

 Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku

Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku | wystawa

prawdzie po wygaśnięciu dynastii Gryfitów w 1637 roku spuścizna po książętach została podzielona między spadkobierców i w dużej mierze rozproszona, jednak zachowane do dziś dzieła sztuki, prezentowane na wystawie, stanowią świadectwo wyjątkowej roli pomorskiego dworu książęcego jako ośrodka kultury…

 Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich

Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich | wystawa

Wystawa prezentuje ponad tysiąc eksponatów archeologicznych, pochodzących ze zbiorów gromadzonych w Szczecinie od lat 20. XIX wieku. Zostały one ułożone chronologicznie – od najstarszych znalezisk z epoki kamienia, przez eksponaty z epoki brązu i żelaza, aż po średniowiecze – ukazując kolejne…