
Najliczniejszą grupę zabytków prezentowanych na wystawie stanowią srebra stołowe. Wśród nich szczególnie wyróżnia się rokokowa teryna Johanna Jacoba Sandrarta II z lat 60. XVIII wieku – jedno z najwybitniejszych dzieł berlińskiego złotnictwa tego okresu. Jej dynamiczna, organiczna forma ozdobiona jest misternie wykonanymi gałązkami winnej latorośli. W XVIII wieku teryny odgrywały istotną rolę w dekoracyjnych zestawach stołowych, stając się ich głównym elementem.
Pod koniec XVIII wieku rokokowy przepych ustąpił klasycyzmowi, czego przykładem jest cukiernica szczecińskiego złotnika Martina Ephraima Voggelaera z 1795 roku. Z kolei kwadratowa misa J.J. Bandaua II z początku XIX wieku zachwyca szlachetnymi proporcjami i prostotą formy.
W XIX wieku europejskie złotnictwo uległo przemianom związanym z mechanizacją produkcji. Powstawały przedmioty z cienkiej, sztancowanej blachy – bardziej dostępne dla mieszczaństwa. Popularnością cieszyły się wówczas srebrne serwisy do kawy i herbaty, sztućce, naczynia na przyprawy i patery. Bogactwo zdobień inspirowanych rokokiem, renesansem czy gotykiem charakteryzowało wyroby z drugiej połowy stulecia, zwłaszcza te powstające w warsztatach Hanau, znanych z mistrzowskiego naśladowania dawnych stylów.
Na wystawie prezentowane są także srebra rosyjskie, w tym dekoracyjne naczynia w tzw. stylu starorosyjskim. Rosyjskie wyroby, m.in. kowsze z warsztatów Pawła Owczynnikowa i Nikołaja Zwieriewa, ukazują renesans dawnych technik zdobniczych, takich jak emalia i niello, oraz powrót do tradycyjnych motywów ludowych.
Końcówka XIX wieku to zwrot ku secesji. Styl ten cechował się miękką linią, inspiracją światem roślin i poszukiwaniem nowych form. Wśród eksponatów znajdują się efektowne secesyjne świeczniki niemieckiej firmy P. Bruckmann & Söhne, odzwierciedlające te tendencje.
W sobotę wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy to wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Muzeum jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są Zielone Świątki, Dzień Niepodległości i 26 grudnia w te dni MNS czynne w godz. 10:00 - 16:00
Lokalizacja
Recent
- -
Wydarzenia
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -