
Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą głównie z pomorskich kościołów. Dawniej służyły kultowi religijnemu, odzwierciedlając średniowieczną myśl chrześcijańską i odpowiadając na potrzeby duchowe oraz społeczne wiernych i fundatorów. Ich anonimowi twórcy, często wędrowni rzemieślnicy, szerzyli nowe trendy artystyczne, a z czasem zakładali miejskie cechy.
Zwiedzający wkraczają w świat średniowiecznego chrześcijaństwa, pełen tajemnic i fantazji, rozświetlony metafizycznym blaskiem. Wśród najciekawszych dzieł znajdują się gotlandzkie kolumny z Kołbacza z przedstawieniem mnichów i czarta, brązowa antaba z Kołobrzegu w kształcie głowy lwa oraz skarb luksusowych ozdób odnaleziony w Szczecinie – świadectwa bogactwa hanzeatyckich miast.
Galeria rzeźb i obrazów przybliża średniowieczny kult świętych. Wyróżniają się wizerunki św. Doroty z koszem kwiatów, św. Jakuba z muszlą pielgrzyma i św. Jerzego pokonującego smoka.
Centralnym punktem wystawy jest monumentalny, a zarazem subtelny Krucyfiks Kamieński – perła szczecińskiej kolekcji sztuki średniowiecznej. Towarzyszy mu cykl obrazów z poliptyku z kościoła św. Jana w Stargardzie, oddający zamiłowanie epoki do intensywnych kolorów i złotego blasku.
W sobotę wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy to wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Muzeum jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są Zielone Świątki, Dzień Niepodległości i 26 grudnia w te dni MNS czynne w godz. 10:00 - 16:00
Lokalizacja
Recent
- -
Wydarzenia
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -