
prawdzie po wygaśnięciu dynastii Gryfitów w 1637 roku spuścizna po książętach została podzielona między spadkobierców i w dużej mierze rozproszona, jednak zachowane do dziś dzieła sztuki, prezentowane na wystawie, stanowią świadectwo wyjątkowej roli pomorskiego dworu książęcego jako ośrodka kultury i sztuki późnego renesansu.
Kolekcja Muzeum Narodowego w Szczecinie to największy zachowany zbiór związany z działalnością mecenasowską książąt z dynastii Gryfitów. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Na szczególną uwagę zasługuje Portret Filipa I pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541 roku, a także unikatowe Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego – siedmiometrowej długości obraz autorstwa Corneliusa Crommeny’ego z 1598 roku, przedstawiający aż 155 postaci z rodu Gryfitów.
Ważnym elementem ekspozycji są również stroje i klejnoty wydobyte po II wojnie światowej z krypty szczecińskiego zamku, w tym słynna wysadzana diamentami egreta (ozdoba kołpaka) księcia Franciszka I. Z wystawą koresponduje także wypożyczony z katedry w Merseburgu Portret księcia Franciszka I na marach, ukazujący go w tym samym stroju i z tymi samymi klejnotami, które można zobaczyć w muzeum.
Przygotowania do wystawy objęły gruntowną konserwację wielu zabytków, które dzięki temu odzyskały swój dawny blask. Dla pełniejszej prezentacji renesansowych dzieł zadbano o nowoczesną infrastrukturę ekspozycyjną, profesjonalne gabloty i odpowiednie oświetlenie. W części poświęconej kulturze i sztuce Pomorza wykorzystano również prezentacje multimedialne. Zwiedzający mają możliwość skorzystania z bezpłatnych audioprzewodników dostępnych w kasie. Muzeum przygotowało także atrakcyjną ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, w tym zeszyty z zadaniami dla najmłodszych gości wystawy.
W sobotę wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy to wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Muzeum jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są Zielone Świątki, Dzień Niepodległości i 26 grudnia w te dni MNS czynne w godz. 10:00 - 16:00
Lokalizacja
Recent
- -
Wydarzenia
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -