
Na te i inne pytania dotyczące początków szczecińskiego grodu, rozwoju lokowanego na prawie magdeburskim miasta, stolicy księstwa Gryfitów, odpowiada wystawa Najstarsze karty z dziejów Szczecina.
Wystawa opowiada dzieje średniowiecznego Szczecina poprzez zabytki odnalezione podczas wieloletnich wykopalisk na terenie Zamku Książąt Pomorskich i Podzamcza oraz dzięki zachowanym dokumentom. Historia miasta, już wówczas wielokulturowego, ukazana jest nie tylko faktograficznie, ale też przez pryzmat codziennych przedmiotów i archeologicznych śladów życia mieszkańców.
Tłem ekspozycji są nawarstwienia osadnicze szczecińskiego grodu, pokazane w formie 9-metrowego profilu stratygraficznego. W wilgotnych warstwach nadrzecznej osady zachowały się liczne zabytki – ceramika, drewno, kamień, a także fragmenty konstrukcji domów. Zwiedzający mogą zobaczyć fundamenty wczesnośredniowiecznej chaty i wyobrazić sobie warunki życia – ciasnotę, półmrok i dym paleniska.
Głównym nośnikiem narracji są jednak przedmioty codziennego i symbolicznego użytku. Słowiańskie figurki bóstw i wyposażenie pierwszych chrześcijańskich świątyń przywołują czasy misji św. Ottona z Bambergu i podboju Pomorza przez Bolesława Krzywoustego. Broń i sprzęt jeździecki z XI–XIV wieku świadczą o wojnach z Polską, Danią i Brandenburgią, ale też o kontaktach handlowych – m.in. z krajami skandynawskimi, czego przykładem jest niedokończona szkatułka zdobiona lokalnym ornamentem.
Po lokacji miasta w latach 1237–1243, rozwijało się rzemiosło. W gablotach stylizowanych na średniowieczne kamienice zaprezentowano wyroby szewskie, rybackie, kowalskie, bednarskie i garncarskie z XIII–XVII wieku. Obok modeli statków kupieckich z czasów przynależności Szczecina do Hanzy można zobaczyć atrybuty kupców i towary, którymi handlowano w mieście.
W sobotę wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy to wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Muzeum jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są Zielone Świątki, Dzień Niepodległości i 26 grudnia w te dni MNS czynne w godz. 10:00 - 16:00
Lokalizacja
Recent
- -
Wydarzenia
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -