
W 2022 roku kolekcja Muzeum Narodowego w Szczecinie wzbogaciła się o ponad 280 azjatyckich figurek wykonanych z kości zwierzęcych, przekazanych w darze przez Danutę Pawłowską-Seydę i Marka Seydę. Wystawa prezentuje wybrane obiekty z tej kolekcji: netsuke, okimono i inrō – małe dzieła sztuki użytkowej i dekoracyjnej, ukazujące różnorodne aspekty dawnej Japonii.
Netsuke to niewielkie rzeźby pełniące funkcję praktyczną – służyły jako zapięcia do pojemników (inrō) noszonych przy pasie kimona. Rozkwit tej sztuki przypada na okres Edo (1603–1868), kiedy to – mimo społecznych restrykcji – mieszczanie chętnie wyrażali swój status poprzez zdobione przedmioty codziennego użytku. Izolacyjna polityka Japonii (sakoku) sprzyjała rozwojowi lokalnej kultury, aż do otwarcia kraju w połowie XIX wieku.
Z chwilą, gdy Japonia otworzyła się na Zachód i nastąpiła modernizacja stroju, netsuke i inrō wyszły z codziennego użytku, ale ich miejsce w domach i na rynku sztuki zajęły figurki okimono – przeznaczone wyłącznie do dekoracji, często wykonywane z kości słoniowej lub brązu.
Eksponaty prezentowane na wystawie – misternie rzeźbione, głównie z kości słoniowej – ukazują kunszt japońskich artystów oraz przemiany kulturowe, jakie zaszły w Japonii od epoki Edo po czasy nowoczesne. Wprowadzenie światowego zakazu handlu kością słoniową w 1989 roku zakończyło ten rozdział w historii japońskiego rzemiosła.
Wszystkie wykonane z kości słoniowej obiekty prezentowane na wystawie pochodzą sprzed 1947 roku.
kurator: Ewa Prądzyńska
W sobotę wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Nie dotyczy to wstępu na wystawy, których organizatorem nie jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Muzeum jest zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są Zielone Świątki, Dzień Niepodległości i 26 grudnia w te dni MNS czynne w godz. 10:00 - 16:00
Lokalizacja
Recent
- -
Wydarzenia
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -